⚠️"کاربران گرامی در صورت هرگونه سوال و پیشنهاد، پشتیبانی رسانه بیواکت به‌صورت روزانه از ساعت 10 صبح تا 2 بامداد آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان است.”⚠️

بهداشت و سلامت

تاثیر پماد آنتی هموروئید بر درمان هموروئید داخلی و خارجی

وقتی در اثر یبوست یا فشارهای درون شکمی به رگ‌های دریچه مقعدی بیش از حد فشار وارد می‌شود. نتیجه آن چیزی جز هموروئید داخلی نیست که این بیماری با علائمی چون: سوزش، خارش، خونریزی و درد نبض‌دار همراه است. از هر ده نفر جمعیت بزرگسال بطور میانگین حدود 6 نفر در طول زندگی خود یکی از علائم بواسیر را تجربه می‌کنند.

 منظور از بزرگسال در اینجا افراد یا بیمارانی هستند که به سن تکلیف رسیده‌اند و حداقل 17 یا 20 سال از عمر آنها گذشته باشد. هر ناراحتی‌های نشیمنگاهی مانند شقاق و هموروئید در میان نوزادان و کودکان و نوجوانان سنین 7 تا 12سال هم بسیار شایع است.

 در این مقاله ما می‌خواهیم بررسی کنیم که آیا هموروئید و نشانه‌های آن را می‌شود با روش‌های خانگی و مراقبت‌های در منزل یا با استفاده از داروهای خوراکی مانند قرص آنتی هموروئید یا مرهم‌های موضعی مانند انواع پمادهای آنتی هموروئید را درمان کرد و بهبود داد؟

چیزی که در این 5سال اخیر خیلی مد شده است و تمام بیماران برای درمان و نحوه بهبودی خود به انجام آن تشویق می‌شوند، عمل جراحی بواسیر با لیزر است که یک روش نوین در طب کلاسیک است؛ اما به عنوان آخرین راه حل درمان و در مراحل ابتدایی درمان هیچ پزشک یا جراحی بیمار خود را توصیه به انجام جراحی با لیزر نمی‌کند.

 

بواسیر یا هموروئید چیست؟

بیماری بواسیر با نام علمی هموروئید و در بعضی از گویش‌های محلی به باباسیل معروف است. در این بیماری خونرسانی به ناحیه مقعد با کندی صورت می‌گیرد. همچنین رگ‌های دریچه مقعد دچار التهاب و تورم می‌شوند. در اغلب بیماران عضلات و رگ‌های کانال رکتوم دچار پارگی شده و با علائمی چون سوزش بعد از دفع و درد نبض دار شدید همراه است.

در اکثر کتب طب سنتی یبوست یا اسهال مزمن و طول کشیده را عامل اصلی هموروئید می‌دانند. اما ما علت اصلی ایجاد این بیماری رنج‌آور را در بیماران خود را به شرح زیر لیست کرده‌ایم:

 • نشستن‌های طولانی
 • ایستادن‌های طولانی
 • کم تحرکی و یبوست
 • مصرف غذاهای سودا زا
 • مصرف غذاهای پرچرب و شیرین
 • خوردن دائمی غذاهای فرآوری‌شده مانند انواع سوسیس و کالباس
 • مصرف غذاهای شور و کنسرو شده که بیشتر در افراد مجرد صورت می‌گیرد
 • بارداری و زایمان
 • اضافه وزن و چاقی
 • تن دادن به رژیم‌های لاغری طاقت‌فرسا که بدون نظارت کارشناس تغذیه صورت می‌گیرد که اغلب این رژیم‌های لاغری باعث کم‌آبی بدن و یبوست بیمار می‌شود؛ در نتیجه هموروئید یا شقاق مقعدی را به دنبال خواهد داشت.

 

انواع بیماری بواسیر که افراد را درگیر خود می کند

بیماری هموروئید کلا به 4دسته و هر دسته به دو نوع طبقه‌بندی می‌شوند.

دو نوع اول هموروئید به هموروئید گرید 1و2 و نوع سوم و چهارم آن به هموروئید گرید 3و 4 معروف است. بواسیر درجه یک و دو به هموروئید داخلی و بواسیر درجه سوم و چهارم به هموروئید خارجی مشهور است.

در هر چهار گرید هموروئید معمولا به درمان‌های خانگی و اصلاح سبک زندگی و تغییر عادات غذایی قابل مهار، کنترل و در نهایت قابل درمان و پیشگیری است.

ما می‌خواهیم بررسی کنیم که آیا انواع هموروئید در بیماران با پمادهای موضعی گیاهی یا شیمیایی قبل درمان و کنترل است یا خیر؟

 

آیا بیماری هموروئید با پماد و دارو درمان می شود

معمولا در 80% بیماران برای درمان و مهار بیماری یکی از انواع پماد آنتی هموروئید گیاهی یا شیمیایی توسط پزشک یا کارشناس ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی تجویز می‌شود. امروزه برای درمان هموروئید داخلی و خارجی پمادهای شیمیایی و گیاهی زیادی در بازار دارویی کشور و دنیا وجود دارد.

در بین پمادهای آنتی هموروئید پماد رینای سبز به عنوان موثرترین پماد برای درمان گوشت اضافه مقعدی شناخته شده است.

برای درمان بواسیر با پماد آنتی هموروئید بستگی به وضعیت بیماری که دارید بعد از هر اجابت مزاج انگشت خود را به مقداری از پماد آغشته کرده و آن را به آرامی داخل ناحیه ابتدایی مقعد و ابتدای دریچه مقعد خود بمالید. بعد از آن به مدت نیم ساعت دراز کشیده و اجازه دهید که پماد کاملا جذب پوست ناحیه مقعد شود.

در نوبت بعدی استفاده محل نشیمن‌گاه خود را با آب ولرم و صابون غیر قلیایی تمیز شستشو داده و مجددا پماد را استفاده کنید.

البته بیشتر مرهم‌‌های بواسیر به صورت تیوپی بوده و دارای اپلیکاتور هستند که این موضوع درمان و نحوه استفاده از پماد آنتی هموروئید را در بیماران بسیار ساده کرده است.

نحوه استفاده از پماد آنتی هموروئید گیاهی و شیمیایی

اگر پماد شما به صورت تیوپی بوده و دارای اپلیکاتور است. آنرا به دهانه پماد بسته و به آرامی داخل مقعد خود فرو کنید. با فشار دادن تیوپ مقداری از پماد داخل کانال مقعدی خود خالی کنید. این پماد خود به خود جذب پوست و عضلات دریچه مقعدی می‌شود و در چندین نوبت استفاده باعث تسکین و مهار و کنترل درد، سوزش و خارش ناشی از بواسیر می‌شود.

اگر مقعد شما در اثر بیماری زخم شده، بهتر آن است که از اپلیکاتور استفاده نکنید و با انگشت اشاره مقداری از پماد را برداشته و آن را به داخل و ابتدای کانال مقعدی بمالید.

معمولا بهترین روش برای درمان خانگی هموروئید معمولا استفاده از پماد موضعی، داروی خوراکی، اصلاح سبک زندگی و تغییر عادات غذایی است. پرهیز از کم تحرکی و ورزش و پیاده روی روزانه و خوردن میوه و سبزیجات حاوی فیبر کمک زیادی به درمان هموروئید در بیماران می کند؛ زیرا که فیبرها و میوه و سبزیجات دشمن بواسیر هستند.

 

لیست بهترین پمادهای آنتی هموروئید موجود در بازار دارویی دنیا

 • پماد آنتی هموروئید رینای سبز
 • پماد آنوسل
 • پماد نیترو گلیسیرین
 • پماد هموزوت فارمالید
 • پماد دکتر باتلرس
 • پماد کوهان شتر
 • پماد هیدرو کورتیزون

امروزه پمادهای گیاهی و شیمیایی زیادی در بازار دارویی دنیا برای درمان بواسیر داخلی و خارجی وجود دارد. معمولا بهترین پماد برای خارش مقعدی آندسته از پمادهای هستند که مکانیسم اثر آنها درمان قطعی سوزش، خارش، خونریزی و درد ناشی از هموروئید یا بواسیر باشد.

همانطور که اشاره شد در ترکیبات اکثر این مرهم‌های موضعی از هیدروکورتیزون و زینک اکساید جهت کاهش و درمان التهاب و اگزمای حاد ناحیه مقعدی استفاده شده است.

اگر شما یا یکی از بستگانتان درد و سوزش زیادی از بیماری خود را تجربه می‌کند. بهتر است ابتدا برای معاینه فیزیکی نزد پزشک عمومی یا جراح بیماری‌های آنورکتال رفته که ممکن است به تشخیص پزشک معالج علاوه‌‌‌بر پمادهای موضعی از داروهای مسکن یا قرص آنتی هموروئید هم برای بیماران تجویز شود.

معروفترین قرص آنتی هموروئید داروی گیاهی بینسل، قرص آنوسل و دیکلوفناک یا قرص دالفون هستند.

لازم است مصرف این داروها و نحوه دوز مصرفی آنها توسط پزشک معالج شما تعیین شود. ما توصیه می‌کنیم هیچگاه بدون مشورت پزشک اقدام به مصرف خودسرانه داروهای موضعی یا خوراکی نکنید.

 

نتیجه گیری از مطلب پیش رو

در مقایسه با آقایان بیماری هموروئید در میان خانم ها شیوع بیشتری دارد. این بیماری در میان بزرگسالان رواج بیشتری دارد، معمولا از هر ده نفر بزرگسال بطور میانگین حدود 6نفر در طول زندگی خود یکی از علائم بواسیر را تجربه می‌کنند.

هیچ روش درمانی برای درمان بیمارهای مقعدی بصورت ابدی نیست و در کنار استفاده از داروهای خوراکی یا موضعی بیمار لازم است که از خود مراقبت کند و با اصلاح رژیم غذایی یا تغییر سبک زندگی از عود مجدد این بیماری جلوگیری کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا